23 407 Wiadomości w 5 775 wątkach, - wysłana przez 105 użytkowników - Najnowszy użytkownik: michal_sekula_

Autor Wątek: Historią dla nas to jest...  (Przeczytany 97208 razy)

J.R.

 • GSMK
 • Wiadomości: 3 245
 • Reputacja 3
  • Status GG
  • Zobacz profil
Historią dla nas to jest...
« dnia: 9 Marzec 2009, 18:01:53 18:01 »
Partia zdjeĆ historycznych autobusów z Nowego Sącza i okolic. Kilka zdjeĆ jest wrzuconych ponownie bo ten dział jest całkowicie jawny. Zdjecia pochodzą z pocztówek, archiwum MPK oraz niektórych miłośników.Jedna z głównych pętli - pod dworcem PKP. Na pierwszym planie stoi Star 52, na drugim stoją dwa Sany H01. Ten czerwony to na pewno MPK, też żółty myślę, że poprostu tak wyszedł na focie ale to raczej wóz MPK także. Zdjęcie jest podwójne - na czarno-białym jest dużo lepsza ostrośĆ dlatego jest dodane.


Rynek, pętla autobusowa na południowej pierzei a więc pierwsze lata funkcjonowania komunikacji miejskiej w Sączu. Star 52 albo oczekuje na pasażerów albo opuszcza Rynek.


Ulica Jagiellońska - obecny deptak. Lata 60te może 70te bo ulica jest już jednokierunkowa. Star 52 komunikacji miejskiej jedzie z Rynku.


Rynek - pierzeja północna. Lata 70te. Tam przeniesiona była pętla MPK. Pomiędzy drzewami widaĆ Sany - ten gorzej widoczny to prawdopodobnie H100B a ten bliżej to San H27B.


Dworzec PKP a przed nim stoją widoczny w całości San H27B i widoczny w kawałku prawdopodobnie San H100B.


Rynek - San H100B podjeżdża na częśĆ przystanku dla wysiadających.


Rynek. Lata 70te. San H100B stoi nieco dziwnie bo na środkowym pasie pierzei południowej Rynku. Inny San H100B jedzie wschodnią pierzeją. Co ciekawe zwraca uwagę bardzo nietypowa organizacja ruchu na Rynku. Pierzeje wschodnia i zachodnia mają ruch dwukierunkowy natomiast północna i południowa jeden kierunek - tak jak obecnie. Pozatym na płycie Rynku przed obecnym Empikiem stoi Jelcz 043. Zapewne jakiś przewóz turystów.


San H100B #72 pokazuje swój zad jadąc Aleją Batorego na Helenę na sławnej linii 0. W sumie to niewiele się tu zmieniło :)


Rynek - San H100B jedzie pierzeją wschodnią. Nie ma już przystanku końcowego pod obecnym Empikiem. Jest to schyłek Sanów w Sączu.


Aleja Wolności - San H100B #83 lekko sfatygowany paroma latami eksploatacji zmierza wprost do zatoki przystankowej. W oddali inna H100tka skręca w Mickiewicza jadąc do Rynku lub na dawną pętlę przy Długosza.


Autosan H9-35 #93 z drugiej serii produkcyjniej opuszcza sądecki Rynek. Pojazd nosi ślady intensywnej eksploatacji o czym świadczy siedzący nisko zad. WidaĆ do niedawna używany przystanek Rynek Merino.


Zajezdnia MPK - Jelcze PR110 stoją na placu - trwa strajk. #366 zmienił się nie do poznania, #326 dawno już nie ma na stanie MPK.


Dworzec MPK przy ulicy Kolejowej. Jelcz PR110 #278 wygrzewa się w promieniach zachodzącego słońca. Też trudno dziś rozpoznaĆ ten wóz. Ale służy on nadal :)


Scania CR112 #101 oczekuje na swój planowy odjazd do Cyganowic na linii 10.


WPK Nowy Sącz oddział Gorlice. San H100B na uliczce prowadzącej od Rynku.


Królowej Jadwigi - Zajazd. Taki ładny podświetlany słupek. Tyle ich było a nie ma już żadnego. A wiata - ma tylko pomalowane na brązowo nogi. I zieleniny przybyło :)


Na 50lecie szykowano zdjecia z okolic Nowego Sącza. Pojechano w tym celu dwoma wozami - Jelcz 120M #379 i Autosan H6 #24 nad Jezioro Rożnowskie.


#379 i #24 prezentują się na płycie Rynku.


Tematy PKSowskie:


Stary Sącz - Rynek. Dwa Sanosy stoją na parkingu. Swoją drogą to były ciekawe autobusy. Podróż z Krakowa do Sącza to tylko dla wytrwałych.


Nowy Sącz - Rynek. W głębi stacja paliw wprost na rynku, a z boku stoją autobusy PKS na pierwszym dworcu :) Na pierwszym planie wóz niezidentyfikowany, na drugim planie San H01A a z tyłu prawdopodobnie stoi Star 52.


To samo miejsce, inne ujęcie. Stoi Star 52. Na 90% to PKS - lokalizacja i brak okrągłej tarczy z numerem linii (skan skądś ściągnięty - nie mam oryginału).

ps. Ze znanych mi widokówek Nowego Sącza autobusy są jeszcze na 7 z nich. Jedną wiem kto ma - załatwi się :) Dwie kolejne będę miał na dniach. Pozostałe 4 są bardzo trudne do zdobycia (na jednej Nysa, na drugiej niezidentyfikowane autobusy MPK, na trzeciej San H100A PKSu a na czwartej San H01B oddziału Gorlickiego). Na razie tyle udało się wygrzebaĆ. W miarę możliwości postaram się przetrzepaĆ archiwa MPK ale raczej ze zdjęciami jest bardzo ale to bardzo ciężko.

Kłębek

 • Wiadomości: 277
 • Reputacja 0
  • Zobacz profil
Historią dla nas to jest...
« Odpowiedź #1 dnia: 9 Marzec 2009, 18:12:23 18:12 »
EXTRA :D

pekaesiak

 • GSMK
 • Wiadomości: 968
 • Reputacja 3
  • Zobacz profil
  • http://www.phototrans.eu/16,1160,0.html
Historią dla nas to jest...
« Odpowiedź #2 dnia: 9 Marzec 2009, 18:19:22 18:19 »
Co do Sanosów jeżdżących do Krakowa, pamiętam taką podróż. Był rok 2000 i jako 6-ścio letni chłopiec jechałem z mamą do Krakowa- od Krynicy jechał Sanos  :lol:  W Brzesku kierman wysiadł z jakimś kocem postukał, postukał i po jakiś 20stu minutach stwierdził że dalej nie pojedzie. Podstawili wtedy Jelcza T120/3 pamiętam to wydarzenie do dziś :)
Co ty zrobiłeś dla GSMK?

J.R.

 • GSMK
 • Wiadomości: 3 245
 • Reputacja 3
  • Status GG
  • Zobacz profil
Historią dla nas to jest...
« Odpowiedź #3 dnia: 6 Lipiec 2009, 20:26:30 20:26 »
No i kolejna partia starych zdjęĆ  :twisted:
Niedługo zostaną dodane do schematów autobusów z pierwszej strony portalu a na razie przedpremierowy pokaz  :)
Natomiast 5 plików zeskanowanych zdjeĆ (plus jeden lekko) zostało uszkodzonych - nie wiem - w każdym razie się odzyska te pliki w najbliższym czasie lub zeskanuje raz jeszcze.


Zdjęcie powyższe zapewne nie przedstawia pojazdu ani PKS Nowy Sącz ani WPK Nowy Sącz jednak jest z początku lat 50tych i wykonano je w Szczawnicy a konkretniej na placu Dietla. Chyba to jakiś Fiacik ale głowy nie dam.


Nowy Targ - Rynek. Dziś można spotkaĆ tam jedynie autobusy MZK, kiedyś oddziału WPK Nowy Sącz jednak to zdjecie przedstawia Jelcza 043 Lux - wersja turystyczna ze świetlikami  :) Sądząc po kolorach (niebieski) jest to autobus PKS (nie innych istniejących wtedy podmiotów) i zapewnie nie jest liniowy tylko turystyczny.


Nowy Targ - rok 1986. Było przypuszczenie, że to może sądeckie Pogotowie Liniowe jednak jest to H9 w wersji międzymiastowej (międzyosiedlowej) - stawiam na H9-15. Obok po lewej od tego zdjęcia jest Dworzec PKS...


...który widzimy na tym zdjęciu. Dziś za nim przebiega na nasypie i wiadukcie "zakopianka".


Gorlice - oddział WPK Nowy Sącz. Miejski San H01B #2 wypoczywa na Rynku. Piękny wozik  :)

No to wróĆmy zatem do Sącza.


Autobusu tu nie ma ale zwraca uwagę słupek przystankowy. Po pierwsze jest niebieski - tak dawniej malowano przystaki, po drugie z boku widoczna jest tabliczka na której znajdowały się numery linii które zatrzymują się na danym przystanku - zaniechano tego u nas w połowie lat 90tych - na niektórych wiatach (choĆby Stramki) znajdują się jeszcze przynitowane tabliczki na których był umieszczony numer. A ponoĆ się teraz dba o dobro i informacje dla pasażerów. Kolejna ciekawostka to wysokośĆ słupka - jest dośĆ wysoki po to by nie uszkadzaĆ tablicy - dziś w ramach "oszczędności" słupki są dobre pół metra niższe - efekty? WidaĆ po znakach przystankowych.

Dobra - wreszcie pora na autobusiki. Najpierw PKS.


Dworzec PKS na płycie Rynku. Lata 50te może 60te. W każdym razie Star 52 PKSu wygrzewa się w słoneczku w oczekiwaniu na odjazd.


San H100A PKSu jedzie Limanowskiego. Się wprosił w fotkę i chwała mu za to  :mrgreen:


Lata 70te - Jelcz 043 PKSu jedzie w kierunku obecnego już Dworca PKSu. Ruch dwukierunkowy na pierzei wciąż jest jak i otwarta dla ruchu Jagiellońska. Dlaczego nie jedzie Bulwarem Narwiku? - ano takiej ulicy wtedy w Sączu nie było.


To samo ujęcie jednak wcześniej (lata 60te) - można poznaĆ po latarniach. Nysa WPK Nowy Sącz oczekuje na kurs. I tutaj mała dygresja - w wielu miastach były linie mikrobusowe a u nas ponoĆ Nyski służyły tylko na Taxi. Nie jestem o tym przekonany.


San H27B #57 prezentuje się pięknie na Rynku. Trudno stwierdziĆ czy pojazd stoi czy podjeżdża na przystanek. Ciężko stwierdziĆ czy 2 plamy to kierowca czy pusty fotel. W każdym razie ludzie na pokładzie są.


Plik lekko uszkodzony - stąd te pasy. Jak będę miał wersję bez skaz to podmienię.
Cóż napisaĆ o tym zdjęciu - Stary Sącz, Rynek. A to co widaĆ to jak na razie JEDYNE zdjęcie nowosądeckiego Jelcza 272 MEX  :mrgreen: Czyż nie były piękne  :) Autobus biorąc pod uwagę, że nie ciągnie przyczepy prawdopodobnie jedzie na linii 10 z Cyganowic (na 8 do Rytra i 21 do Piwnicznej jeździły zespoły z przyczepą Jelcz P01). Inne wytłumaczenie to to ze to może niedziela lub wakacje i potoki są niższe - ale sądząc po ilości ludzi czekających na coś co pojedzie w drugą stronę to weekend raczej nie jest.

[ Dodano: Sob Cze 27, 2009 6:13 pm ]


I mamy takie coś  :D

San H100B i Jelcz 272 MEX niestety o nieznanych numerach taborowych stoją na pętli w Rynku.

Prawdopodobnie będę miał trzecią fotę sądeckiego "MEXa" ale wóz widoczy z oddali i z boku więc też nie ma szans na identyfikację jego numeru taborowego.

ps. brakująca reszta się kiedyś zeskanuje - jakoś tak schodzi  :?

[ Dodano: Pon Lip 06, 2009 6:25 pm ]
Kto tam miał zioraĆ na SkyperCity :?: :P

Patrzcie co tam wrzucili:


coś dla Burdzia


San H01B lub H25B jedzie ulicą Sobieskiego - to takie na wprost to obecny "Merkury"


Star 52 stoi w Rynku - raczej miejski bo nie ma bagażnika

[ Dodano: Nie Lip 26, 2009 8:28 pm ]


San H01B (lub H25B) widoczny na pętli w Rynku. Za drzewami prawdopodobnie Star 52.

link do tematu
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=322457&page=17

pekaesiak

 • GSMK
 • Wiadomości: 968
 • Reputacja 3
  • Zobacz profil
  • http://www.phototrans.eu/16,1160,0.html
Historią dla nas to jest...
« Odpowiedź #4 dnia: 6 Lipiec 2009, 20:47:56 20:47 »
Ja skycraper kontroluję, ale teraz się wakacjuje i zostaje w tylę trochę. A foty super :)
Co ty zrobiłeś dla GSMK?

J.R.

 • GSMK
 • Wiadomości: 3 245
 • Reputacja 3
  • Status GG
  • Zobacz profil
Historią dla nas to jest...
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Sierpień 2009, 16:59:29 16:59 »
Odcinek enty już :P


Limanowa Rynek, PKS Nowy Sącz Jelcz 043


Komunikacja Miejska w Krośnie, San H27B


Komunikacja Miejska w Krośnie, Sany H100B


Muszyna, Autosan H9-03 (lub H9-01 - czym to się różni? ) Przewoźnik nieznany (ale może to byĆ bardzo dawny turystyk WPK - był taki jeden)


Stary Sącz Rynek, WPK Nowy Sącz, Jelcz MEX 272


Nowy Sącz Rynek, WPK Nowy Sącz, Jelcz MEX 272 (w tyle bardziej przy ratuszu prześwituje San H100B)


Gorlice, Dworzec PKS


Nowy Sącz, Bulwar Narwiku, MPK/MZK Nowy Sącz, Jelcz PR110 - jakie są koncepcje co do numeru taborowego :?: Pytanie głównie do vadera i miśka.


Nowy Sącz Rynek, WPK Nowy Sącz, San H100B się bawi w chowanego


Nowy Sącz Rynek, mikrobus Nysa, raczej jeszcze nie WPK, cholera wie czy to jeździło na liniach - w innych miastach tak, więc myślę, że u nas też


Nowy Targ Rynek, Jelcz Lux - te wozy trafiały się niezwykle żadko, głównie właścicielem ich był ORBIS


Nowy Sącz Rynek, Star 52 WPK Nowy Sącz - wygląda na to, że Stary przetrwały u nas długo

Jeszcze mam fotę gdzie widaĆ poprzednika Kipera - Ikarus 280A. Jednak fota wymaga małej obróbki więc jeszcze chwila. Tak samo jest z fotą kilku PRek oraz turystycznego H10 #353. Dodam jak coś opracuję.

Kłębek

 • Wiadomości: 277
 • Reputacja 0
  • Zobacz profil
Historią dla nas to jest...
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Styczeń 2010, 12:46:56 12:46 »
Kamionka Wielka, przystanek pod U.G. PR-ka jedzie do Sącza.
http://img27.imageshack.us/i/skanuj0002pi.jpg/

Kamionka Wielka, wiata przystanku pod Ośrodkiem Zdrowia, dziś niestety juz jej nie ma, jest inna ale po drugiej stronie. Na niej jest jeszcze znak: A w kóleczku, takich znaczków juz prawie nie ma.
 http://img39.imageshack.us/i/skanuj0003yr.jpg/

Zdjęcia są z lat '80, pochodzą z książki o 650-leciu  Kamionki Wielkiej.

J.R.

 • GSMK
 • Wiadomości: 3 245
 • Reputacja 3
  • Status GG
  • Zobacz profil
Historią dla nas to jest...
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Styczeń 2010, 16:00:39 16:00 »
O kurde nasza PRa :D W tej chwili chyba to najstarsze zdjęcie sądeckiego PR110 :) Niestety ani rejestracji ani numeru taborowego nie widaĆ - nie zmienia to faktu że zdjęcie wymiata :D Dobra robota :!:

Kłębek

 • Wiadomości: 277
 • Reputacja 0
  • Zobacz profil
Historią dla nas to jest...
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Styczeń 2010, 14:05:12 14:05 »
dzięki  :lol:

Hannibal

 • GSMK
 • Wiadomości: 1 100
 • Reputacja 9
  • Zobacz profil
  • http://www.km-forum.com.pl
Historią dla nas to jest...
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Marzec 2010, 16:19:31 16:19 »


 :mrgreen:
Pan świata, świata pan
Ma katar, wpada w trans
Świata pan, patafian
Pan świata, świata pan
Ma katar, wpada w trans
Świata pan, patafian

J.R.

 • GSMK
 • Wiadomości: 3 245
 • Reputacja 3
  • Status GG
  • Zobacz profil
Historią dla nas to jest...
« Odpowiedź #10 dnia: 9 Kwiecień 2010, 23:09:14 23:09 »
No dobra - to takie coś na początek :mrgreen:Ikarusy 620 na terenie dawnej zajezdni przy ulicy Naściszowskiej. Około roku 1965. Numerki taborowe #2 i #5. Wozy chyba są odstawione i niedługo zostaną skasowane (coż za dewastacja zabytków ;) ).

*sory za napis www itd ale z racji częstych kradzieży zdjęc trzeba czasem jakieś zabezpieczenie daĆ - taki mały eksperyment

[ Dodano: Pią Kwi 09, 2010 9:23 pm ]
A promocja niech tam będzie ;)San H27B #55 a obok znowu Ikarus 620 tzw bombowiec (nie widaĆ niestety numeru taborowego)Sany H01B (chyba #27 oraz na pewno #25) w trakcie kasacji. Na pierwszym planie produkcja słupków przystankowych.

[ Dodano: Pon Maj 17, 2010 4:09 pm ]
Kolejne zdjęcia:


San H01B po wypadku z ciężarowym Starem.


Zajezdnia przy ulicy Naściszowskiej - San H100B zazywa kąpieli.


Rok 1981 - strajk w MPK.


Sany H25B szykują się na pochód pierwszomajowy.


San H27B na starej zajezdni.

J.R.

 • GSMK
 • Wiadomości: 3 245
 • Reputacja 3
  • Status GG
  • Zobacz profil
1
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Maj 2010, 18:09:44 18:09 »

pekaesiak

 • GSMK
 • Wiadomości: 968
 • Reputacja 3
  • Zobacz profil
  • http://www.phototrans.eu/16,1160,0.html
Historią dla nas to jest...
« Odpowiedź #12 dnia: 3 Styczeń 2011, 18:00:46 18:00 »


Co ty zrobiłeś dla GSMK?

J.R.

 • GSMK
 • Wiadomości: 3 245
 • Reputacja 3
  • Status GG
  • Zobacz profil
Historią dla nas to jest...
« Odpowiedź #13 dnia: 3 Styczeń 2011, 19:55:16 19:55 »
Cytat: "Burdzio"


Tak niewiele brakło by go uratowaĆ... :(
Spóźniliśmy się parę miesięcy a to był ostatni z 3 prototypów H10-30. Była by to istna perełka kolekcji, zapomniany prototyp z PRLu - tak samo stracony jak osobowe samochody Wars czy Beskid...

J.R.

 • GSMK
 • Wiadomości: 3 245
 • Reputacja 3
  • Status GG
  • Zobacz profil
foty
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Wrzesień 2011, 15:58:14 15:58 »
Uwaga uwaga - zlokalizowano sporą partię zdjęĆ autobusów MPK Nowy Sącz. Jak tylko dorwę się do skanera to niektórzy koparę będą zbieraĆ :D Przeważają Sany i Stary ale jest też sensacyjne odkrycie - oryginalna Skoda - czyli protoplasta Jelcza "ogórka". Nie wiedziałem, że takie autobusy były w Nowym Sączu - a jak widaĆ, były. Numer taborowy #33. Mam nadzieję, że na dniach uda się zeskanowaĆ. I jak tu mówiĆ, że 13ty to pechowy dzień :?: :P