Komunikacja Miejska w Limanowej

Zaczęty przez LK, 25 Czerwiec 2010, 20:57:18 20:57

Poprzedni wątek - Następny wątek

LK

Chciałbym się od Was dowiedzieĆ czegoś na temat komunikacji miejskiej w Limanowej.
Jakie linie tam istniały oraz pewne informacje związane z historią (mam nadzieję też, że dałem go w odpowiednim temacie). Za wszystkie informacje z góry dziękuje.

pekaesiak

Linie MZK Limanowa (przez cały okres istnienia):
1- Limanowa ul. Kopernika- Laskowa Dolna (autobus wyjeżdżał z miejsca, gdzie dziś startują busy do Krakowa- dojeżdżał do Laskowej w okolicach sklepu GS- centrum-niektóre kursy jechały chyba do Kamionki)
1 BIS- Limanowa ul. Kopernika- Młynne ( dojeżdżał do miejsca w którym z drogi prowadzącej do Bochni skręca się na Laskową- całkiem niedawno stał tam jeszcze słupek przystankowy z charakterystycznym "A")
2- Stara Wieś- Pasierbiec (jechał z przysiółka Pożary- do centrum Pasierbca- okolice Sanktuarium)
2 BIS- Stara Wieś- Łososina Górna/Pasierbiec (jechał spod domków wczasowych na "Ostrej" do Łosoiny przy dworcu PKP, niektóre kursy mogły zachaczaĆ o Pasierbiec)
3- Limanowa POM- Męcina (dziś jest tam stacja Orlen- droga na Bochnię, a w Męcinie dojeżdżał do miejsca w którym droga główna krzyżuje się z drogą prowadzącą do stacji PKP- później niektóre kursy jechały do samej stacji, niektóre jechały do przysiółka Kłodne
3- BIS Limanowa PKP- Pisarzowa ( w Pisarzowej dojeżdżał do kościoła)
4- Łososina Górna/Limanowa PKP- Wysokie- (najpierw autobusy jeździły z dworca PKP do Wysokiego z nawrotką na parkingu, niektóre kursy do Kaniny i Raszówek-przy skrzyżowaniu z drogą na Łukowicę, potem wydłużono linię do Łosoiny Górnej przy dworcu PKP)
4- BIS Łososina Górna- Raszówki (trasa pokrywająca się z linią 4)
5- Limanowa PKP- Siekierczyna (trasa przebiegająca koło dzisiejszego komisariatu policji drogą na siekierczynę- dziś jeździ tamtędy jeszcze PKS P&G)
5 BIS- nie kojarzę, czy była ta linia- wydaje mi się, że tak, ale pokrywała się ona z linią 5 9pewnie różniły się krańcami w Siekierczynie- ale nie jestem pewien)
6- linia ta prowadził DO młynnego, ale później puszczono tam 1 BIS- tu mogę coś myliĆ się i nie daję głowy- raz kojarzę tak, raz tak
7- Limanowa ul. Zygmunta Augusta- Łososina Górna- jedyna linia nie wybiegająca poza granice miasta- w Łosoinie kraniec przy PKP, w Limanowej przy bazie PKS
0- Limanowa Rynek- Sowliny- linia, która jeździła barzdo krótko, tuż przed likwidacją MZK i nadejściem ery busów (konkretnie firmy MINIBUS)

Spis linii wykonany przez LMP :)
Co ty zrobiłeś dla GSMK?


J.R.

Ex WPK Nowy Sącz, ex MZK Limanowa:





[ Dodano: Czw Lip 28, 2011 8:44 pm ]
Wóz ex MZK Limanowa - jedyny tamtejszy Jelcz M11:

jakub4074

CZY MÓGŁBY ,KTOŚ DODAĆ ZDJęCIA AUTOBUSÓW "MZK LIMANOWA" I BARDZIEJ OPISAŁ HISTORIę NASZYCH LIMANOWSKICH AUTOBUSÓW DZIęKI Z GÓRY !!! 8)  :D [/b]

J.R.


jakub4074

Czy posiadasz inne zdjęcia autobusów MZK LIMANOWA i jej głębszej historii NAPISZ MI W "PW"

J.R.

Po pierwsze używa się grzecznościowej formy, po drugie jaka ma to byĆ tajemnica, że mam pisaĆ na PW.

jakub4074

Ja się chce dowiedzieĆ ,coś na temat MZK LIMANOWA ,więcej zdjęĆ i historii jeśli możesz to na pisz na forum :arrow:  :arrow:

J.R.

W zasadzie nic nie wiadomo więcej gdyż nie ma skąd tych informacji zdobyĆ.

Komunikacja Miejska nie była zbyt rozbudowana. Parę linii, niewielka liczba taboru. Trasy praktycznie wszystkie były podmiejskie. Dziwne jest to, że mimo bliskości Nowego Sącza i punktu stycznego na liniach nigdy nie było linii łączącej oba te miasta. Wiele dawnych miast wojewódzkich posiadających Wojewódzkie Przedsiębiorstwa Komunikacyjne tak miało.

Z ciekawostek taborowych jeszcze to mniej więcej wyglądało to tak:

Na początku autobusy San - najprawdopodobniej już Sany H100B - zapewne około 10 sztuk. Do tego doszedł później jeden Jelcz 272 MEX. Później tabor ten zastępowały Autosany H9-35 ale trafiło też parę Jelczy PR110 (około 5 sztuk - raczej nie więcej). W 1987 trafił tam też jeden Jelcz M11. MZK oddzieliło się od WPK Nowy Sącz około 1990r. ale na dzień dobry spotkało się z konkurencją busów w postaci Nysek. W 1995 MZK Limanowa upadło - parę wozów w postaci Autosanów H9-35 prawdopodobnie przejął PKS Limanowa ale linie miejskie nie jeździły długo. Reszta autobusów została sprzedana prywatnym firmom - trafiły głównie do Warszawy na prywatnie linie komunikacyjne.

Kiedy PKS zaprzestał oznaczaĆ linie miejskie numerami - nie wiadomo ale raczej to nastąpiło szybko.

Cóż - Limanowa jest uważana, za jedno z pierwszych miast w których powstało "busiarstwo". Prawda taka, że miasto tej wielkości nie mające Komunikacji Miejskiej jest dośĆ sporym ewenementem. Szkoda - bo raczej nie jest to powód do dumy.

pekaesiak

Przecież jest komunikacja miejska w postaci Kwita, który oznacza swoją linię Sowliny - Centrum jako A :evil:

Limanowa rzeczywiście jest pierwszym polskim miastem gdzie powstała busiarnia - była to firma Minibus.
Co ty zrobiłeś dla GSMK?

Sezamix



SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal